Náš tým

Karl P. Růžička

JUDr. Mgr. Karl P. Růžička je zakladatel a statutární orgán vzdělávacích institucí ZVUKAŘSKÝ INSTITUT V PRAZE, z.s. a ŠKOLA ZVUKAŘINY, z.ú. Profesí je K. P. Růžička právník a tvůrce start-up projektů. V oblasti hudby působí více jak 15 let, převážně jako bass/kytarista, bubeník a producent. V roce 2014 založil nahrávací studio Palba Records, které v současné době vedou dva z lektorů - Lukáš Mareček a Richard Beran viz níže.

V rámci kurzů má na starosti zejména formální vedení vzdělávacích programů, akreditaci, organizaci, finanční chod, komunikaci se zájemci o kurzy, účastníky a absolventy. Vyřizuje také povinnosti vůči státním institucím (MŠMT, finanční úřad, úřady práce, atd.). V neposlední řadě pomáhá uchazečům s případným vyřízením dotací a příspěvků za účelem absolvování kurzů.


 

Lukáš Mareček

Mgr. Lukáš Mareček je vášnivý hudebník a pedagog, zpěvák, baskytarista a kytarista, lektor Hudebního institutu a studiový odborník – všechny tyto atributy můžeme připsat všestrannému Lukáši Marečkovi, který působí v Olomouci. Nahrávání se věnuje již 18 let. Během své kariéry prošel několika nahrávacími studii a vystřídal spoustu hudebních formací.

V roce 2008 založil kapelu Lukáš Mareček & One Night Stand a roku 2012 pokřtil svou první desku s názvem Our Tales, jež je propojením jazzu, popu i rocku. Autorskou desku nahrával ve studiu SONO v Nouzově u Prahy (zde nahrávaly i známé ikony jako David Bowie či Nazareth). Kromě zpěvu a hraní na vícero hudebních nástrojů také složil hudbu k několika inscenacím divadla Tramtarie (poprvé zde spolupracoval na Tajemném hradu v Karpatech). Avšak svou první píseň složil pro kapelu Loco Poco. V současné době působí v nahrávacím studiu Palba (Příkazy) a v Hudebním institutu. Hudbě se věnuje i v teoretické rovině – studuje obor Hudební teorie a pedagogika v doktorském programu na Univerzitě Palackého v Olomouci.


 

Richard Beran

Richard Beran BA (Hons) je garantem kurzu a odborník v oblasti hudební produkce, který získal bohaté zkušenosti nejen na domácí půdě, ale i v zahraničí. V oboru hudby a zvukové produkce se pohybuje od útlého věku.

V roce 2009 odcestoval do Skotska, kde se začal hudebně profilovat nejprve při studiu na Aberdeen College. Posléze pokračoval ve studiu na Edinburgh Napier University, kde si zvolil obor Popular Music. Graduoval v roce 2015, a to s nejlepším možným výsledkem (First Class Honours). Již během studií získával praktické zkušenosti při práci v nahrávacím studiu a také při zvučení živých koncertů. Zmiňme alespoň práci audio operátora pro společnost Great Big Events během sportovní události v Glasgow (Glasgow 2014 Commonwealth Games), kde úzce spolupracoval s přenosovým štábem BBC.

V současnosti pracuje jako technik/zvukař v olomouckém divadle Tramtarie a částečně působí i ve studiu Palba (Příkazy). Mimo to je zvukařem kapely Stracené Ráj. Samozřejmostí je pokročilá znalost výpočetní techniky – krom jiných osvědčení je především držitelem profesionální certifikace AVID ProTools 11 USER. Jeho práce je pro něho zároveň koníčkem, hraje na několik hudebních nástrojů a skládá vlastní hudbu.


 

Otakar Mlčoch

Otakat Mlčoch, DiS. je technický ředitel Národního divadla moravskoslezského, kreativní autor sound designu a divadelník. Zvuku se aktivně věnuje od r. 1994 v rámci touringových společností a studiové práce. Od r. 2001 působí v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě, kde začal jako zvukař, poté mistr zvuku, následně vedoucí mistr zvuku a vedoucí celého oddělení elektroakustiky a video výroby, až po technického ředitele (od 2/2020), který má pod sebou zvukaře, osvětlovače a další. Prošel všemi scénami, hostoval po scénách v ČR, Německu, Rakousku, Norsku, Slovensku, Jižní Korei, aj. Je autorem či spoluautorem sound designu a zvukových nastudování více než 100 inscenací napříč žánry jako muzikál (Quasimodo – zvoník od Matky Boží, Jack Rozparovač, Kočky, Evita, Edith a Marlene, Jesus Crist Superstar), rockový muzikál (Balada pro banditu, Do naha!), opera (snad vše), činohra a mezioborové záležitosti.

Z bohaté studiové činnosti nejraději vzpomíná na projekty: Scénická hudba inscenace Portugálie, album skupiny Alibaba (vítěz Porty 2009), „Noc v Ostravě“, profilové CD sopranistky Amarilly Nizzy s velkým symfonickým orchestrem. Celá opera Aitna. Hity skupiny Queen v cover verzi rockového sboru – šedesát zpěváků vydýchá vzduch ve velkém studiu za 16 minut! Od prvopočátku bienále NODO (New Opera Days of Ostrava) je autorem sound designu. Jedná se o jednu z největších výzev – hudební styly a skladby, které ještě nikdo nikdy neslyšel. Experimenty nejen s mikrofony a snímači, ale i nepředstavitelné kotrmelce s P.A. systémem. To vše v prostorách určených k čemukoliv jinému, než k umělecké produkci (např. bývalá důlní elektrorozvodna). V poslední době je aktivní v uměleckých návrzích a výrobě videoprojekcí, video a filmových kompozic, video mappingu. Nejčastěji vyrábí projekce pro operní inscenace. Studoval na Škole folklorních tradic v Jihlavě (DiS) a má výuční list v oboru elektrikář.

 

Martin Kudla

Mgr. Martin Kudla je hudební profesionál v oblasti digitálního marketingu, absolvent oboru Teorie a dějiny hudby, i aktivní hudebník ovládající hru na klávesové nástroje a elektrickou kytaru. To jsou hlavní oblasti, které společně spojují osobní i profesní zájem o hudební umění v celé jeho šíři. Magisterské studium na Univerzitě Palackého v Olomouci absolvoval na Katedře muzikologie (2009 - 2015). Současně od roku 2006 aktivně působí na české kulturní scéně v kapele No Distance Paradise, se kterou vydali dvě studiová alba, koncertovali po celé republice, zahráli na největších českých festivalech (Colours of Ostrava, Rock for People) a také předskakovali zahraničním hvězdám, jako jsou LP, The 1975, Glasvegas nebo Kensington.

Od roku 2017 působí v jednom z předních českých hudebních vydavatelství na pozici A&R a Digital Marketing. Spolupracuje s řadou úspěšných umělců a interpretů na vydávání nahrávek i v rámci celkového hudebního managementu. Pravidelně se účastní lokálních i mezinárodních festivalů, workshopů a školení, jako např. Sandbox Summit 2017 (London), Musikmesse 2018 (Frankfurt), Eurosonic Noorderslag 2019 (Groeningen) a mnoho dalších. Mimo svou profesní dráhu se od roku 2018 připojil k hudební skupině zpěváka Thoma Artwaye (dvojnásobný vítěz cen Anděl). Společně za rok 2018 odehráli 46 koncertů po celé Evropě, od Budapešti, přes Vídeň, Frankfurt, Paříž, Londýn až do skotského Glasgow. Propojení teoretických vědomostí společně se znalostí hudebního trhu a praxe v terénu tak tvoří ideální předpoklady, ze kterých Martin čerpá v zajímavé a zábavné práci v hudebním průmyslu.


 

Petr Dostalík

Doc. JUDr. Petr Dostalík, Ph.D. je akademicky působící právník na Univerzitě Palackého v Olomouci a Západočeské univerzitě v Plzni. V rámci akreditovaného kurzu zvukového technika uvede posluchače především do problematiky autorského práva a seznámí je s dalšími praktickými poznatky z oblasti práva duševního vlastnictví. Absolventi kurzu tak budou vybaveni přehledem nejdůležitějších poznatků ze světa práva, včetně pracovního práva, stěžejních pro výkon zvukařského povolání. Doplnění zvukově - technických předmětů o relevantní právní přehled se stane profesní výhodou absolventa kurzu na trhu práce.


 

Dora Růžičková

Ing. Dora Růžičková, Ph.D. je odborně způsobilá osoba v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Číslo osvědčení o odborné způsobilosti k zajišťování úkolů v prevenci rizik: ROVS/5507/PREV/2018. Každý by měl znát úskalí své práce. Rizika, která zvukovým technikům a muzikantům hrozí, nejsou zanedbatelná. Kurz posluchače připraví tak, aby byli schopni nebezpečné situace identifikovat a předcházet jim. Posluchači budou trochu proškoleni v elektrice, seznámeni s "příručkou pro hudebníky", zopakují si první pomoc, která v jejich branži může být zásadní a získají informace a doporučení k jejich vybavení, aby bylo bezpečné.

S Karlem Růžičkou se podílí na akreditaci kurzu, organizaci, administrativě (fakturace), zpracovávání a aktualizaci publikace pro účastníky a komunikuje s uchazeči. Zkušenosti s organizací načerpala vedením několika velkých grantových projektů, které řídila jako hlavní manažerka na Univerzitě Palackého v Olomouci a pro neziskové organizace.

 


Jan Štefančík

Honza je zvukař tělem i duší, v kurzech pracuje jako asistent u živých zvučení, působí jako zvukař v S-klubu Olomouc. Začal v 7. třídě na základní škole zvučením školní akademie, kdy pomáhal svému učiteli matematiky a hudební výchovy. A tímto učitelem byl náš lektor Lukáš Mareček, který viděl Honzův zájem a zaučoval jej. Honzovi šla dobře matematika a celkově je zručný technický typ, vydal se tedy na dráhu elektro. Nyní studuje slaboproud – tj. datové rozvody (internet), telefony, ale taky domovní elektroinstalace (zásuvky, světla), obor spojový mechanik. Sám pak zvučil malé akce - dva mikrofony s hudbou z PC. S Lukášem začal zvučit tak, že si od něj chtěl v prvním ročníku půjčit aparát, měl si ho vyzvednout v 15 Minut Music Clubu (v „patnáctce“) a zeptal se Lukeho, jestli nepotřebuje pomoct. Tím se odstartovala Honzova zvukařská kariéra.

Obor elektro se ke zvukařině velmi hodí, jak sám říká: „Výhoda je, že víš nějaký základy, jak to funguje, že světla a zvuk se na jednu zásuvku nedávají, apod.“ Umí servisovat kabely a zvládá základní opravy analogových pultů. V současné době zvučí kromě "eska" minimálně jednou týdně od cca roku 2017 v 15 Minut Music Club a Jazz Tibet Clubu. Hraje také na kytaru. Honza je zároveň absolventem našeho akreditovaného kurzu Zvukový technik.